Політики та правозахисники мають звільняти засуджених разом


Член робочої групи при Мінюсті пропонує вирішувати проблеми переведення засуджених співвітчизників з РФ на материкову Україну в Мінську Киев, QHA .

Український адвокат, член робочої групи при Міністерстві юстиції України Віра Яструбова в ефірі радіо «Hayat» розповіла про власне бачення розв’язання проблеми переведення засуджених українців з Донбасу і Криму на підконтрольну нашій державі територію.

Радіо Hayat: Доброго дня, скажіть, будь ласка, яким робоча групи Мінюсту вбачає майбутнє процесу звільнення з місць позбавлення волі засуджених співвітчизників, які знаходяться за гратами на непідконтрольній території України?  

Віра Яструбова: Дякую за запрошення та зацікавленість цією досить болючою темою. Наразі категорію засуджених можна поділити на декілька груп. Законопроект щодо цього питання, який робоча група при Міністерстві юстиції України опрацьовує,  стосується окремої групи громадян України, яким оголошено вирок іменем України на, тоді ще, підконтрольній території нашої держави, коли вона була цілісною, і залишилися відбувати покарання на території нинішніх квазідержавних формувань — ЛНР/ДНР та анексованого Криму.

Річ у тім, що у листопаді 2014 року був виданий указ Президента України, який у тому числі передбачав переведення засуджених, які відбували покарання з вже непідконтрольної території на підконтрольну нашій державі. Але, нажаль, і досі ця вказівка не є виконаною у повному обсязі, і це дуже ускладнює відбуття покарання нашими громадянами на тій території, тому що порушення прав людини та відсутність громадського контролю за місцями позбавлення волі дуже ускладнює їхнє перебування в місцях несвободи.

Хочу повідомити також про такі явні порушення в ОРДЛО як невизнання рішень судів України про амністію, що стосується засуджених, стосовно яких є акти амністії або перерахований строк покарання за, так званим, законом Савченко, який був чинний, діяв, і досить багато кого із засуджених стосувався і мали право стосуватися і застосовували через захисників, отримували такі ухвали, винесені судами України. Вказаним особам фактично мали перерахувати строки засудження та відпустити на свободу. Але ані в ОРДЛО, ані в Криму, який зараз анексований, не діють ті правові механізми надання нашим громадянам відповідної правової допомоги з боку українських правозахисників та юристів.   

Радіо Hayat: Скажіть, будь ласка, що з того, щоб могла вже зробити українська влада у правовому полі, юридичній площині, законотворчості вона ще не зробила для українців, які, сьогодні знаходяться на окупованій і анексованій РФ території та відчувають тиск російської Феміди?

Віра Яструбова: Зараз в юристів, правозахисників є розуміння того, що не варто когось конкретно звинувачувати, оскільки це не є шляхом подолання проблем. Але, на мій погляд, і цю думку підтримують мої колеги, необхідно терміново розробити, скласти реєстр осіб (засуджених Україною, які зараз знаходяться за гратами ОРДЛО та Криму — ред.) з урахуванням строків покарання, коли вони спливають, режимів, які були застосовані, щоб усе це було відображено та давало змогу здійснювати контроль.

Такий реєстр у нас зараз відсутній, ми не можемо надати відповіді — хто з засуджених іменем України до анексії Криму, і чи перебуває ця людина наразі там або її етаповано (переміщено — ред.) відбувати покарання в РФ. Відповідного механізму для визначення цієї інформації сьогодні у нас нема. Після його створення за умов наявності цих конкретних даних та переліку зазначених осіб буде сенс застосовувати відповідні політико-дипломатичні інструменти.

Радіо Hayat:   Чи намагалися ви зв’язатися зі своїми колегами — російськими правозахисниками для вирішення проблемних питань у місцях несвободи в ОРДЛО та анексованому Криму?

Віра Яструбова: Ви, мабуть, знаєте, що наразі у Російській Федерації дуже складно вести правозахисну роботу, тим паче ефективно, голосно, тому що у них діє так званий закон про міжнародних агентів. Цей документ практично забороняє фінансування з іноземних фондів і, фактично, ставить під загрозу їхню свободу.

Тому, оскільки проблеми переміщення наших засуджених співвітчизників з тимчасово-непідконтрольної території України стосуються нашої країни, то це перш за все завдання українських правозахисників, юристів та держави взагалі. Тому ми не чекаємо особливої допомоги від наших російських колег, а вирішуємо усі поточні питання самостійно.

Радіо Hayat: Чи зверталися ви для вирішення проблем українських засуджених до Європейського суду з прав людини?

Віра Яструбова: Так, вже є постанова ЄСПЛ, де було доведено, що були порушення щодо українських громадян та не дотримана процедура позбавлення волі. Але при цьому слід враховувати, що з боку України за участю нашого омбудсмена декілька засуджених групами, загальною чисельністю близько 100 осіб неодноразово були етаповані з так званого ЛНР, там велися перемовини. У результаті засуджені були переведені з ЛНР на територію, підконтрольну Україні. Йдеться не про військовополонених, а саме засуджених судом України на її території за певні злочини, притягнуті до кримінальної відповідальності і відбували покарання на території так званої ДНР. 

Щодо так званої ЛНР, узагалі прецедент звільнення двох осіб: Олександра Єфрейшина та громадянина Грузії — Теймураза Ніхотіна, які були звільнені зусиллями Східної правозахисної групи 17 січня. Я особисто була присутня, коли ми зустрічали Теймураза Ніхотіна, який був засуджений та відбував покарання і пересидів більше року за гратами у так званій ЛНР. Сам факт такої передачі засуджених дуже важливий — це важливо як для нього, так і для нас (української сторони — ред.), оскільки це непрямо підтверджує інформацію. Українських засуджених тримають як безкоштовну робочу силу незаконні ватажки ОРДЛО, з метою зароблені кошти спрямувати на власне збагачення.

Окрім того, уже доведені факти використання зароблених нашими засудженими коштів на оплату комунальних послуг, що не відповідає змісту будь-яких державних угод. Це трагічні речі, і не слід забувати, суди ОРДЛО, які вже функціонують та кожного дня засуджують наших громадян, які, по суті, знаходяться під їхнім контролем. Тобто це така правова профанація, а якщо казати про так звану ЛНР, то взагалі відсутній інститут адвокатури як такої.

Радіо Hayat: На сьогодні є законопроект, мета якого допомогти вирішити проблеми засуджених громадян нашої держави, які знаходяться на непідконтрольній Україні території. Наскільки він враховує потреби цих людей, і чого б вам хотілося в цьому документі удосконалити?

Віра Яструбова: Ми будемо працювати над тим, щоб удосконалити та дійсно розробити той правовий механізм, який буде забезпечувати права людини, громадян України, враховувати інтереси суспільства та колишніх засуджених. Але, слід звернути увагу, що в цьому законопроекті механізмом легалізації передбачено затримання особи. Із колегами правозахисниками я категорично протестую проти цього.

Що ми маємо? Наприклад, особа відбула покарання на непідконтрольному просторі та хоче повернутися до родини, батьків на підконтрольну Україні територію. Натомість, її на лінії розмежування, КПП мають затримувати на 72 години. Цей час використовується для того, щоб начебто довести, що ця людина є саме тою, ким вона представилася, що займає купу часу та нервів, оскільки відсутні вже загадані реєстри. Отже, виникає питання — яким чином будуть проводитися ці перевірки?

У законопроекті також розглядається як альтернатива добровільне звернення до суду особи, але ми наполягаємо, що під час визначення особи, звернутися до суду разом зі своїм підзахисним може його адвокат або хтось з членів його родини для того, щоб допомогти особі легалізуватися (оформити, привезти документи і таке інше — ред.).  

Радіо Hayat: Чи може Мінськ стати майданчиком для розв’язання проблем осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі на непідконтрольній Києву території? Бо зараз більше йдеться про обмін військовополоненими РФ та українцями, які потрапили за грати на непідконтрольній території.

Віра Яструбова: На мою думку, якщо в когось буде можливість донести цю позицію, то це, безумовно, може бути ефективним механізмом. Але, у такому випадку, потрібно залучити в якості експертів практичних правозахисників, які в цьому мають досвід.

І, я вважаю, якщо зараз надати такий майданчик, думки з якого будуть почуті, то це буде грати важливу роль, що обумовить появу позитивних змін. Але потрібно щоб не тільки політикум вирішував та обговорював ці справи, а ще й дослухалися до практичних експертів, які мають величезний досвід розв’язання подібних проблем.

Інтерв’ю провів Едуард Солодовник

Предыдущая В Севастополе на площади Нахимова временно запретили парковку автомобилей
Следующая «Может, доживу, когда Крым вернется в Украину», – жительница полуострова (видео)

Нет комментариев

Комментировать

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *