Президент не знає, що політв’язнів насправді 66 — Котелянець


Координатор громадської ініціативи «Родичі політв’язнів» заявив, що обмін співробітників ФСБ на українських прикордонників — спланований акт КИЕВ .

Радіожурналіст, координатор громадської ініціативи “Родичі політв’язнів Кремля”, брат політв’язня Євгена Панова Ігор Котелянець розповів в ефірі Радіо Hayat про те, які кроки, на його думку, допоможуть звільнити українських політв’язнів.

Радіо Hayat: Якщо узагальнити арифметику заарештованих в Криму, що ми маємо на сьогодні?

Ігор Котелянець: Зараз українців, яких Росія утримує за політичними мотивами в тюрмах Криму, в тюрмах РФ, 66. Це тільки ті, про кого нам відомо, кого ще не встигли звільнити. Не можу сказати, що Україна якось системно бореться за своїх громадян. Звичайно, є поодинокі точкові випадки, коли відбуваються звільнення. Вони були у 2016 році. Нещодавно були звільнені Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров, але це, ймовірно, не системна робота державної влади. Якщо говорити про Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, то це робота Меджлісу. Якщо говорити про звільнення, які відбулися у 2016 році, то це точкові звільнення саме тих політв’язнів, щодо яких були розкручені великі медійні історії, або тих, які перебували у вкрай тяжкому фізичному стані (якби вони померли в російських тюрмах, Росії з цього ніякого зиску немає).  

Радіо Hayat: Давайте нагадаємо про долю вашого брата

Ігор Котелянець: Наша історія від інших історій політв’язнів відрізняється тим, що мій брат, Євген Панов, не є кримчанином, він був затриманий силами ФСБ при спробі в’їзду на територію Криму. Це історія про те, що є доброволець АТО, волонтер, громадський активіст. Він живе у місті Енергодар Запорізької області. Він активно допомагав людям евакуюватися зі сходу України, коли окуповувалися міста на Донбасі. В якийсь момент його допомоги потребували люди в Криму, він зголосився допомогти, заїхати і вивезти їх. Але так сталося, що при спробі заїхати його ув’язнили. Чимось тупим і важким йому дали по голові, затягли у вагончик, відвезли у якийсь підвал і катували декілька днів електрострумом, фізично, імітували розстріл.

Історія з моїм братом була використана передусім для зовнішньополітичної пропаганди, коли готувалася зустріч у “нормандському форматі”. Путіну потрібні були підстави звинуватити Україну у неспроможності бути суб’єктом переговорів, на щось впливати. Йому потрібно було створити таку картинку, що з державою, яка посилає своїх терористів здійснювати диверсії на території Криму, не можна спілкуватися, ця влада — “фашистська хунта”. Ця історія була використана для цього. Звичайно, РФ дуже активно використовує історії з політичними в’язнями для внутрішньої пропаганди. Їм треба продовжувати створювати антигероїв-українців, бо вся ця система тримається на тому, що увесь світ — вороги, а Україна та Америка — вороги номер один.

Уже півтора року мій брат знаходиться в Сімферопольському СІЗО. Досі не передана справа, досі вона не розглядалася по суті, але справа абсолютно порожня. Усе, що роблять зараз слідчі органи, це те, що тиснуть на нього, щоб він пішов на угоду зі слідством, щоб він визнав теорію ФСБ, що він диверсант від України, за це йому пропонується замість 20 років 5 років ув’язнення в інших умовах. Він не йде ні на яку угоду зі слідством. Ми, як родичі, продовжуємо тиснути на українську владу, щоб вона була проактивною, тому що проактивності зараз у питаннях звільнення політв’язнів немає.

Ми сидимо і чекаємо, поки Росія сама до нас звернеться і запропонує якісь варіанти обміну. Росії це в принципі не потрібно, тому що вона не є чутливою до питань долі людей, для неї люди — «расходный материал» для системи.

Радіо Hayat: Була велика прес-конференція Петра Порошенка. Декілька запитань так чи інакше були пов’язані безпосередньо з долею бранців Кремля. Ви почули стурбованість керівника держави з приводу бранців Кремля?

Ігор Котелянець: Я не можу сказати, що я почув, що не почув. Я прекрасно розумію, як готують людей такого рівня, як треба готувати до таких прес-конференцій. Тому будь-який спікер, а він є дуже досвідченим, потужним спікером, протранслює ту емоцію, яку чекає суспільство. Я нечутливо ставлюся до таких моментів.

Я впевнений, що президент не знає всю проблему. Навряд він знає, що політв’язнів 66. Принаймні я ніколи не чув, ніколи спічрайтери йому не писали в його тези цю цифру. Ми не розуміємо, чи знає він її. Якщо він не озвучує її, напевно, він її не знає. Він завжди, коли говорить про політв’язнів, як правило, називає декілька прізвищ. Складається враження, що його уявлення про проблему — це ці декілька прізвищ.

Президент озвучив, що до кінця тижня має відбутися якийсь обмін, мають повернути громадян України, обміняти планують начебто на двох ФСБшників, які влітку минулого року заїхали з Криму на територію Херсонської області. Обміняти їх збираються на українських прикордонників, які були затримані восени минулого року.

Ми, як родичі політв’язнів і правозахисники, упевнені, що це спланований акт. Влітку були затримані російські прикордонники. Восени спеціально для цього російські прикордонники викрали двох українських прикордонників. Ця історія, яку ми зараз спостерігаємо, є очікуваною. Росії потрібно було повернути своїх, вона вигадала такий спосіб.

Радіо Hayat: Міняють тільки тих, хто отримав термін?

Ігор Котелянець: Ті, хто з нами розмовляє від президента, говорять про те, що частина політв’язнів не є засудженою, а російська влада веде перемовини лише щодо тих політв’язнів, яким оголосили вирок. Типу їхній ступінь вини якось визначений. Нас так “годували” цим, а тут з’являється інформація про цих двох прикордонників, яких збираються обміняти. Якщо це таки відбудеться, то такий обмін все ж можливий.

Радіо Hayat: Є більш відомі люди — Сенцов, Сущенко. За них вступаються більш широкі верстви. Як бути з тими, хто менш відомий? Ваша ініціатива зустрічалася з представниками влади?

Ігор Котелянець: З президентом ми хочемо зустрітися останній рік як мінімум, але наші намагання не знаходять відгуку.

Ті, хто не є журналістами, режисерами, поза полем уваги. Я дуже обурювався, тому що нам говорили, що держава займається військовополоненими у Мінську, а ваші родичі як волонтерство для нас. Це обурює.

Мій брат обороняв місто, коли інші міста на Сході захоплювали, він організував самооборону, був добровольцем цілий рік, повернувся, створив громадську організацію і цілий рік возив волонтерську допомогу. Його зараз ув’язнили. Таке ставлення держави знецінює це. У держави немає такої системи, яка здатна захистити.

Радіо Hayat: Де представникам вашої організації вдалося побувати?

Ігор Котелянець: Довелося бути і у Вашингтоні, і в Брюсселі, і в Страсбурзі.  Ми спілкувалися з представниками влади, усіх світових установ, ключових наших партнерів. Коли ми приїжджаємо і розповідаємо про політв’язнів, вони нам довіряють, вони нас слухають. Вони кажуть, що від влади цього не чують, питають чому. Ніякою постановою, ніяким законом українські політв’язні самою Україною не визнані, але всі знають, що така проблема є.

Європарламент ще у березні 2017 року перерахував українських політв’язнів і зафіксував вимогу до Росії звільнити українських політв’язнів з конкретними прізвищами, в України цього досі немає.

Радіо Hayat: Президент сказав на прес-конференції, що питання обміну з російського боку залежить не від їхніх структур, а винятково від Путіна.

Ігор Котелянець: Це прекрасний меседж української влади щодо перекладання відповідальності і пояснення своєї бездіяльності у питаннях звільнення українських політв’язнів. Ми, як родичі політв’язнів, дуже не любимо такий меседж. Це аргументація на користь того, щоб нічого не робити. Скажіть тоді, що українська влада ні на що не здатна. Нам їхати до Путіна? Ми поїдемо в адміністрацію до Путіна. Ви потім у медійному просторі скажете, що це “рука Кремля”, “повернулися з Росії завербовані”. Але ми ж не їдемо до Путіна. Ми звертаємося до вас, як до наших представників.

Всередині держави має бути уповноважена людина. Стосовно військовополонених — це Ірина Геращенко, стосовно політв’язнів такої людини немає. Держава не хоче створювати таку людину.

Якщо у нас не складаються перемовини з Росією, потрібен якийсь нейтральний перемовник. Цей меседж прекрасно був проілюстрований ситуацією зі звільненням Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. Чомусь Меджліс додумався, що таким перемовником може бути Ердоган.

Джерело: Радіо Hayat

Предыдущая Оккупанты выносят решения по делам одиночных пикетов
Следующая ДТП под Киевом с маршруткой и автобусом: пострадали два человека

Нет комментариев

Комментировать

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *