Президент пообіцяв особисто займатися справою батька – Юлія Сущенко


Порошенко має сприяти звільненню й інших потів’язнів КИЇВ .

Донька політв’язня Романа Сущенка, журналістка Юлія Сущенко та адвокат Марк Фейгін розповіли в ефірі Радіо Hayat про справу українського журналіста Романа Сущенко, якого незаконно утримують в Росії.

Радіо Hayat: Цього понеділка вам нарешті дозволили зустріч із батьком. Скільки часу до цього ви не бачились?

Юлія Сущенко: Остання зустріч перед цим була у серпні. Приблизно у цих же числах у серпні ми приїхали до Москви. Виходить два місяці, трошки більше. Цього разу ми побачили батька 20 листопада. Дуже важко листуватися, оскільки листи приходять з великою різницею у часі, 5 – 6 місяців. Зустріч була дуже довгоочікуваною, дуже бажаною і для нас, і для батька. Сама зустріч, на жаль, тривала лише годину. Попередні зустрічі тривали 1,5 – 2,5 години. Нам, на жаль, не пояснили, чому дали так мало часу. Зустріч проходила через скло, по телефону, тобто у нас з мамою не було змоги доторкнутися до батька, обійняти його. На жаль, такі умови.

Був присутній співробітник СІЗО. Зустріч знімалася на камеру. Не можна було з собою брати телефони, годинники. Я хотіла взяти порожній блокнот з ручкою, щоб записати якісь факти, але цього не можна було, вони дали свій листок з ручкою. Можна було взяти тільки фотографії родини, мого молодшого брата. Ми показали йому фото через скло. Співробітники СІЗО перевіряли, щоб не було ніяких написів. Минулого разу мати хотіла показати батькові малюнок мого молодшого брата. Там була зображена Ейфелева вежа, було підписано «Ейфелева вежа», але співробітники СІЗО не пропустили. Це виглядає дуже абсурдно.

Ми показували фотографії без підписів через скло, після побачення була змога передати батькові. Але невідомо, через який час йому їх віддадуть.

Радіо Hayat: Що ви зазвичай передаєте, якщо відбувається побачення?

Юлія Сущенко: Зазвичай фотографії. Цього разу я ще привезла листівки на підтримку від колег, друзів, родичів. Можливо, буде змога, щоб він прочитав і побачив. Якщо надсилати поштою, то все дуже довго йде, втрачає свою актуальність.

Також ми привезли продукти з України. Є обмеження щодо ваги – 15 кілограмів на місяць. Ми привезли шоколад, українське сало.

Радіо Hayat: Книги дозволяють передавати?

Юлія Сущенко: Там дуже незвичайна процедура. Треба замовляти лише у спеціальному російському магазині. Вони доставляють до СІЗО, цензура перечитує всі ці книги. Ми не можемо з собою взяти книгу і передати йому.

Радіо Hayat: Як батько себе почуває?

Юлія Сущенко: Під час зустрічі він був бадьорий. Звісно, він був радий бачити нас з мамою. Це ковток свіжого повітря. Але в порівнянні  з тим, яким ми бачили його у серпні, він схуд, з’явилося більше сивого волосся, мішки під очима. Вся ця атмосфера не впливає позитивно на здоров’я. У нього погіршився зір. Тому що там дуже погане освітлення у камері. На вулицю їх випускають лише на годину. Він багато читає, малює, через це падає зір.

Радіо Hayat: Скільки вже батько знаходиться в СІЗО?

Юлія Сущенко: Більше року. 30 вересня виповнилася річниця з моменту затримання. Наприкінці цього місяця повинні продовжити термін тримання під вартою. Ймовірно, це теж буде 2 – 3 місяці.

Радіо Hayat: Можливо, батько щось розповідав про порядки в самому СІЗО? Чи вдається йому спілкуватися з іншими затриманими?

Юлія Сущенко: Він може спілкуватися лише з сусідом по камері. Вони навіть не перетинаються з іншими людьми, які знаходяться в СІЗО.

Радіо Hayat: Я знаю, що дуже часто до політв’язнів в Росії, в Криму не допускають лікарів. Чи не було такої ситуації у батька?

Юлія Сущенко: Батько декілька разів звертався до медпункту. Звичайно, це не лікування вдома, коли максимально можна використати всі медичні можливості. Не скажу, що там вирішили всі проблеми, які були.

Радіо Hayat: Хто дає дозвіл на такі побачення?

Юлія Сущенко: Це ціла процедура, оформлюється заява на слідчого, начальника СІЗО, тобто є певні бюрократичні процедури. Наше МЗС, український консул також узгоджують. Приблизно місяць все це узгоджується.

Радіо Hayat: З нами на зв’язку Марк Фейгін. На каком этапе сейчас находится дело Романа Сущенко?

Марк Фейгін: Оно на этапе так называемой 217 статьи Уголовно-процессуального кодекса, идет ознакомление обвиняемого, моего подзащитного, Романа Сущенко с материалами дела. Минут через 30 я поеду. Романа уже взяли из тюрьмы. Он в следственном управлении. Будем знакомиться с 6-м томом.  Остался еще 5-й.

Радіо Hayat: Романа обвиняют в том, что он якобы собирал ведомости о возможном вторжении России в Украину. Мы знаем, что главный свидетель обвинения – это старый знакомый Сущенко. Что известно об этом свидетеле?

Марк Фейгін: К сожалению, не могу вам раскрыть личность этого свидетеля, поскольку на него распространяется гостайна, но он – ничем не примечательный знакомый семьи, который был связан личными дружескими отношениями. Он действительно российский военнослужащий. Это было использовано спецслужбами для того, чтобы затеять всю эту провокационную историю. Это нормально, в России так происходит.

Радіо Hayat: Для чего Россия захватывает так называемых украинских шпионов и диверсантов?

Марк Фейгін: Мы можем убедиться в этом сами, наглядно. Сейчас инициирована процедура обмена, которая давно должна была состояться. Она происходит между ОРДЛО и Киевом по инициативе якобы Медведчука, обратившегося к Путину, Путин обратился к главам «ЛНР», «ДНР». Приблизительно так же, время от времени посредством всякой гуманитарной картинки будет идти обмен украинских граждан, политзаключенных, которые заключены или находятся под следствием в России, на таких же российских граждан, которые в результате боевых действий в районе Донбасса попали в плен.

Здесь две задачи: с одной стороны, ресурсы на обмен, вторая цель пропагандистская, чтобы можно было показывать свою приверженность гуманитарным целям, что Россия исполняет Минские соглашения как посредник, призывает глав «ЛНР» и «ДНР» проявить гуманность, отправить военнослужащих ВСУ домой, проявляет гуманность в отношении Солошенко и Афанасьева, Савченко (якобы были родственники Савченко, в случае с Чийгозом и Умеровым сказали, что муфтий попросил). 

Радіо Hayat: Мы можем надеяться на то, что Романа Сущенко вскоре обменяют?

Марк Фейгін: Я просто уверен, что обмен произойдет. Последние события, скорее всего, свидетельствуют именно об этом. Москва сейчас заинтересована преодолеть изоляцию, чтобы показать, что санкционные угрозы, давление на Кремль в части вопросов Украины не приводят к тому, что с Путиным как первым лицом Кремля отказываются сотрудничать главы европейских государств. Роман Сущенко работал собственным корреспондентом агентства «Укринформ» в Париже. Сейчас Москва прилагает очень много усилий, чтобы наладить отношения с Макроном, потому что он открыто обвинил Москву в препятствии его избранию, помощи его конкуренту самыми неблаговидными способами. Сейчас Москва налаживает отношения с первым лицом  Франции, пригласив его на Санкт-Петербургский форум в мае. Мы заинтересованы, чтобы подарком к этому приезду было именно возвращение Романа Сущенко в Украину, поскольку мы знаем, что Макрон занимался судьбой Романа Сущенко.

Радіо Hayat: Юлю, чому ви обрали саме цього адвоката для захисту свого батька?

Юлія Сущенко: Тому що ми вважаємо, що це адвокат, який найкраще зробить все можливе, щоб батько скоріше повернувся додому.

Радіо Hayat: Які емоції залишилися після побачення з батьком?

Юлія Сущенко: Радість, що я побачила батька, але із закінченням побачення був такий сум, сум в його очах. Нам дуже хотілося забрати його з собою. Ти розумієш і знаєш, що зараз, на жаль, не можна цього зробити, але дуже сумно було йти  і бачити, що він залишається у цій кімнаті. Дуже хочеться, щоб він найскоріше повернувся додому і побачив мого брата, який жодного разу протягом цього року його не бачив, вони лише одного разу спілкувалися по телефону. Ми його не брали з собою, тому що, мені здається, 10-річній дитині важко бачити всю цю атмосферу, не хочеться, щоб він запам’ятав, що батько перебуває в таких умовах. Дорога непроста, це фізично важко.

Радіо Hayat: Ви живете в Києві?

Юлія Сущенко: Так, ми змушені були переїхати. Це був непростий процес, оскільки дуже важко зірватися після того, як 6 років прожив в іншій країні. Батько вирішував дуже багато речей, зараз нам довелося розподілити всі ці його функції.

Радіо Hayat: Як ви дізналися, що батька затримали?

Юлія Сущенко: Мені про це сказала мама. Ми на той момент не знали, що саме з ним. Потім, коли ми побачили інформацію на російських сайтах правозахисників про те, що батько затриманий, це був жах. Мама була в Парижі, я була тут. Ми не знали, що робити в такій ситуації, до кого звертатися. Був хаос і шок.

Далі ми дізналися, де він знаходиться, почали контактувати з нашим посольством в Москві, підтвердили, що він  затриманий. Його затримали 30 вересня, а про це стало відомо 2-го чи 3-го жовтня. Що було з людиною всі ці дні, невідомо.

Наступним кроком було знайти нормального адвоката, який буде захищати його у цій ситуації. 

Радіо Hayat: Марк Фейгін сам вас знайшов?

Юлія Сущенко: Батько працює в агентстві «Укрінформ», як і я. Ми багато спілкувалися щодо робочих питань з Фейгіним. Керівництво агентства запропонувало йому бути адвокатом, він погодився.

Радіо Hayat: Ваш батько все життя працює журналістом? Він завжди писав про політику? Як потрапив у Францію?

Юлія Сущенко: До того, як потрапити у Францію, він працював в агентстві просто журналістом. Потім відкрився кореспондентський пункт «Укрінформу» у Парижі. Він переїхав туди з мамою і братом. Він писав і про культуру, і про політику,  і про економіку, і про технології, про космос.

Радіо Hayat: Якою була реакція французької сторони після затримання?

Юлія Сущенко: Було багато новин, матеріалів і у французькій пресі, і у німецькій, і в США. Перша реакція – описати ситуацію. Всі хотіли розібратися, але через те, що справа засекречена, немає нормальної можливості ознайомитися з причинами.

Радіо Hayat: Здається, цього року ви бачилися з президентом Порошенком. Він обіцяв вам щось щодо звільнення Романа?

Юлія Сущенко: Він пообіцяв підтримку, те, що буде особисто займатися цією справою, буде тримати її на контролі, щоб найшвидше повернути його додому, як і всіх інших політичних в’язнів.

Мені здається, що українська сторона багато чого пропонує, але російська сторона, на жаль, чомусь перебирає цим. Мені здається, що вони вичікують якогось рішення, якогось знаку у справі батька.  Протягом цього року проходило багато місяців без викликів. Він сидів у СІЗО, нічого не відбувалося. Людина, провина якої не була доведена, просто знаходилася в СІЗО, йому не дали шансу навіть перебувати під домашнім арештом, щоб знаходитися в нормальних умовах. Більше року з життя людини можна викреслити, ніхто не поверне йому цей час. Він не бачився з близькими, з батьками похилого віку, з сином.

Радіо Hayat: В одному з інтерв’ю я читала про те, що вам дуже допомагає підтримка родичів. Це так?

Юлія Сущенко: Так. І не тільки родичів. На мій подив, багато небайдужих людей зацікавилися долею батька. Батько розповідав, що до нього приходить багато листів з різних країн від людей, яких він навіть не знає. Багато листів від росіян. Вони пишуть слова підтримки і передають якісь передачі.

Радіо Hayat: Як привертати увагу до теми політв’язнів, зокрема вашого батька?

Юлія Сущенко: Дійсно, доводиться шукати якісь інформаційні приводи, створювати їх. Ми проводили акцію на підтримку батька до річниці арешту. «Укрінформ» провів цілий перформанс. Від батька приходять листи і малюнки. Ми намагаємося публікувати все, щось писати, щоб справа була на слуху, щоб люди розуміли, що на місці батька може опинитися будь-хто інший. Потрібно постійно привертати увагу до цієї теми.

Радіо Hayat: Можливо, у вас є бажання написати про це книгу?

Юлія Сущенко: Я знаю, що таке бажання є у мого батька. Він пообіцяв, що спробує щось написати.

Він постійно робить настанови у своїх листах. Вони філософські, стосуються життя, того, що дійсно треба цінувати, тому що в таких ситуаціях ти дійсно розумієш, що багато того, на що ми витрачаємо своє життя, є зовсім непотрібними речима. Дуже важливо, що у людини є родина. В таких критичних ситуаціях розумієш, що родина – це основне.

Радіо Hayat: Що він малює?

Юлія Сущенко: Всього прийшло 5 малюнків. Під час побачення він розповів, що зробив серію малюнків, вкладав до кожного листа нове зображення, але вони не дійшли до нас. Частину, мабуть, хтось забрав собі. Перший малюнок – весняний пейзаж. Далі був малюнок Парижа, далі – Женева. Крайні два – французьке місто та Італія. Вони виконані за допомогою кулькової ручки. Він використовує чай, лушпиння цибулі, кетчуп, щоб малюнки вийшли більш насичені.

Батько самоучка, він не закінчував спеціальні університети тощо. Йому з дитинства подобалося малювати. У нас вдома є картин 7 його. Він малював на свята друзям, батькам. Це природа, сюрреалізм. Одну з картин подарували президенту Франції Еммануелю Макрону. Це натюрморт.

Радіо Hayat: Я знаю, що ваша мама писала листа дружині Еммануеля Макрона.

Юлія Сущенко: Надійшла відповідь з канцелярії першої леді. Було написано, що вона знає про долю батька, що вона висловлює найщирішу підтримку батькові і нашій родині, співчуває.

Радіо Hayat: Батько намагався надіслати вам книжки з СІЗО.

Юлія Сущенко: Так, і вони дійшли. Це були різні детективи, зарубіжна література. Надійшло буквально три книжки. Йому не хочеться залишати там книжки, які він прочитав, чи викидати. Він хотів повернути їх назад. Але це дуже непроста процедура.

Радіо Hayat: Як батько вплинув на ваше виховання?

Юлія Сущенко: Для мене батько авторитет у всьому з дитинства. Він – гарний приклад чоловіка, друга, батька, професіонала. Він вміє заспокоїти, дати правильні настанови, підтримати.

Після всієї цієї ситуації дуже змінилися цінності і погляди на життя. Якщо намагатися витягти позитив, то це об’єднання родини. Потрібно не витрачати життя дарма, а проводити його з близькими.

Радіо Hayat: «Хаят» перекладається як життя. Що для вас життя?

Юлія Сущенко: Життя – це найкраще, що є у людини. Потрібно кожного дня не витрачати час невідомо на що, а бути з близькими, не робити нічого поганого, наповнювати кожен свій день сенсом.

Джерело: Радіо Hayat

Предыдущая У Криму окупанти довели до межі катастрофи виноробний завод "Інкерман"
Следующая Веджие Кашка: жизнь и смерть крымскотатарской героини

Нет комментариев

Комментировать

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *