Кукольное представление за миллиард. В оккупированном Крыму нашли очередного подрядчика для достройки кукольного театра


Новый театр кукол в центре Симферополя, который строят уже 5 лет, будет завершать московская фирма «Теплостройсервис». Работу оценили почти в миллиард рублей. Сдать объект подрядчику должна через 3 года.

Недобудований театр ляльок у Сімферополі. Фото: Крыминформ

В історії із знищенням старого і будівництвом нового Кримського театру ляльок нова сторінка. Після трьох років простою закладу знайшли нового підрядника.   

У цьому ляльковому спектаклі “прекрасно” все — і хвацький сюжет з елементами криміналу та містики, і зміна декорацій, і, власне, маріонетки.

Кримський театр ляльок, Сімферополь, 2011 рік Фото: Борис Мавлютов

Акт перший. Мальвіна, одоробло і помста лялькового будиночка

Мізансцена: затишний будиночок в центрі Сімферополя “штурмує” натовп дітей, які прийшли на чарівну казку. Звучить веселий дитячий сміх. На сцену виходить Мальвіна, тягнучи за собою… бульдозер. 

У ролі “Мальвіни” — любителька епатажних прикидів та смачного слівця, “екс-міністерка культури Криму” Арина Новосельська. Вона “оселилася” в ляльковому будиночку незадовго до окупації півострова і півроку керувала театром ляльок. А одразу після анексії — очолила “мінкульт Республіки” і сприяла знесенню затишного будиночка та зведенню замість нього страшезного одоробла. В 2018-му “Мальвіна” власноруч заклала у фундамент одоробла “золотий ключик”, яким уже за рік обіцяла урочисто відчинити новий театр ляльок. 

Арина Новосельска, “ексміністр” культури Криму на закладці “золотого ключика” у фундамент нового театру ляльок, 2018 р. Фото: Крыминформ

П’ятиповерхове одоробло мало стати замком із двома сценічними залами, підземною парковкою, гримерками, майстернями та ін. На новий дитячий театральний центр з російського бюджету виділили 1,1 млрд рублів в рамках ФЦП (Федеральної цільової програми) «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та м. Севастополя до 2020 року». Але ні в 19-му, ні в 20-му, ні пізніше театр не відкрився. Терміни його здачі кілька разів переносили.

Проект театру ляльок. Фото: пресслужба Головдержекспертизи Росії

Кульмінацією першого акту стало затримання “Мальвіни” в 2021 році. Її звинуватили в отриманні хабара в 25 млн рублів від власників будівельної компанії ТОВ «Меандр» із Санкт-Петербурга – за покровительство у будівництві Центру. Того самого “Меандру”, який і звів одоробло. Запереченням “Мальвіни” Басманний суд Москви не повірив і в липні цього року посадив її на 10 років. За гратами опинилися й керівники “Меандру”. Хоча і за іншою справою — їх звинуватили у розкраданні коштів на реставрацію консерваторії Санкт-Петербурга. Про історію стосунків “міністерки” Новосельської та “Меандру” Центр журналістських розслідувань писав у статті Доля колаборантки: Арина Новосельська. 

У фінальній сцені першого акту уламки зруйнованого лялькового будиночка звалюються на клітку з “Мальвіною”. Коротше, ця “Мальвіна” зламалася, несіть іншу. Занавіс. Антракт.  

Арина Новосельська в суді. Фото: прес-служба Басманного суду Москви

Акт другий. Кіт Базиліо, ліса Аліса та замріяне одоробло 

Мізансцена мрачна: у сірому одороблі виє вітер, протяги ганяють бетонною коробкою пакети з-під цементу. З вікна кримського парламенту, що поряд, на одоробло сумно дивиться “спікер” Константинов. На сцені з’являються кіт Базиліо та ліса Аліса, які обіцяють одороблу зліпити з нього замок. 

Недобудований театр ляльок. Фото: Крымская правда

Через 3 роки простою, після брудного й дорогого розлучення з “Меандром” (адже 200 млн рублів, наданих “урядом Криму” авансом на будівництво театру ляльок, “Меандр” так і не повернув) “глава Криму” Аксенов призначає нового підрядника. Тепер заповітний мільярд освоюватиме ТОВ “Теплостройсервіс”. Здати багатостраждальний “Кримський державний центр дитячого театрального мистецтва” фірма має 31 серпня 2026 р.

Кому ж надана така висока довіра, змащена великими грошима? ТОВ “Теплостройсервіс” — московська фірма з новосибірським корінням. Заснована в 2003 році Русланом Володимировичем Захаровим. За рік до того він захистив у Сибірському НДІ кандидатську дисертацію “Економічні основи управління залученням фінансових ресурсів у сільгосппідприємства (на прикладі Новосибірської області)”. Відтак, Захаров застосував теорію на практиці, і досяг чималих успіхів в управлінні залученням фінансів. Щоправда, не в сільське господарство, а по кишенях. З 2009 року співзасновником “Теплостройсервісу” стає фінансовий аналітик Юлія Сурилова з долею 23,5% уставного капіталу. Судячи з обіймашок на фото, цю парочку поєднує не лише бізнес. 

Від 2009-го, коли Сурилова стала компаньоном Захарова, вони чи не щороку разом відкривають різні фірми. Спочатку заснували ТОВ “Центр шкільної комплектації” (ЦШК) з основним видом діяльності — оптова торгівля меблями, килимами та освітлювальним обладнанням. Фірма зареєстрована в Москві за тією ж адресою, що і  “Теплостройсервіс” — вул. 2-га Синичкина, 9А, буд. 4. “ЦШК” плотно сидить на держзамовленнях, забезпечуючи дитсадки і школи, в основному, Новосибірської області, іграшками, меблями та приладами. В 2016-му році фірма вперше зайшла в Крим, отримавши замовлення на понад 600 тисяч рублів на поставки обладнання у створену після анексії школу-інтернат “Кримський кадетський корпус” в Алушті.

Юлія Сурилова, Руслан Захаров (в центрі) на заході на честь 90-річчя Фіделя Кастро в посольстві Куби в РФ, 2016 р. Фото: Російське товариство дружби з Кубою

У 2010-му за тією ж московською адресою парочка засновує ТОВ “Група компаній “Континет” (ГКК) з уставним капіталом 100 тисяч рублів та основним видом діяльності з управління холдинг-компаніями. І ця їхня фірма присіла на мільйонні держзамовлення, здаючи в оренду нежитлову нерухомість державному закладу Новосибірської області. Того ж року їхня ГКК засновує будівельну фірму “Строительные технологии”.    

За рік — нова фірма. В 2011 році Захаров-Сурилова відкривають в Новосибірській області ТОВ “НТС” (Недвижимость-трест-сервис) з купівлі та продажу нерухомості. Але тут щось пішло не так — через 5 років фірму ліквідували.

Того ж року Сурилова одноосібно засновує в Новосибірську ТОВ “Континент-групп” з продажу непродовольчих товарів і присідає на мільйонні держконтракти з міносвіти Новосибірської області та її освітніми закладами. 

Парочка виявилась ще й великими любителями Куби та послідовниками ідей головного кубинського революціонера Фіделя Кастро. Обидва з 2013 року є членами Російського товариства дружби з Кубою. Сурилова від 2015-го стала віце-президентом організації, Захаров з 2018-го — першим віце-президентом. У 2019-му Сурилова очолила ще й автономну некомерційну організацію “Дом Латинской Америки” — яка, ніби, забезпечує діяльність багатоцільових центрів з культурним обслуговуванням.    

А тепер повернемось до “Теплостройсервісу”, якому віддали мільярдний контракт на добудову Кримського театру ляльок. Фірма Захарова-Сурилової із скромним уставним капіталом у 30 тисяч рублів освоювала мільйони бюджетних грошей, будуючи та ремонтуючи різні об’єкти, в основному, в Новосибірській області. Але, починаючи з 2017 року, на “Теплостройсервіс” посипався просто таки золотий дощ — спочатку севастопольські, а потім і кримські контракти, але вже багатомільйонні. Фірма долучилася до великого розпилу грошей, виділених окупованому півострову Кремлем в рамках ФЦП (Федеральної цільової програми). За 6 років “Теплостройсервіс” отримав на півострові понад 60 контрактів на майже 15 млрд рублів! Підприємству довіряли ремонтувати та будувати школи, дитсадки, лікарні. Найдорожчими стали реконструкція стадіону “Авангард” в Ялті за майже 1,3 мільярди та будівництво багатофункціонального культурно-дозвільного центру в Казачій бухті Севастополя за майже пiвтора мільярди.  “Авангард” зрештою здали із піврічним запізненням. Центр у Севастополі мають здати до кінця цього року. Хоча за перший з двох років будівництва він був готовий лише на 30%. 

Будівництво багатофункціонального культурно-дозвільного центру в Казачій бухті Севастополя. Фото: ruinformer

Більшість контрактів “Теплостройсервісу” на півострові — севастопольські. Вже тричі — у 2018-му, 2020-му та цьогоріч підприємство чіпляли на міську дошку пошани на чолі з директором Євгенієм Якутіним — також новосибірцем. Окрім “Теплостройсервісу” Якутин очолює ще кілька фірм Захарова-Сурилової. 

Михаїл Развозжаєв, “губернатор” Севастополя та Євгеній Якутін, директор ТОВ “Теплостройсервіс” на відкритті міської дошки пошани, 2023 р. Фото: пресслужба “уряду” Севастополя

На сьогодні в роботі у “Теплостройсервіса” одночасно зо два десятки об’єктів на території півострова. Проте саме цій фірмі віддають і мільярдний контракт на театр ляльок. 

Вочевидь, не останню роль в тендерній успішності “Теплостройсервісу” відіграє заступник міністра фінансів Росії Олексій Лавров, за сумісництвом — президент того самого товариства дружби з Кубою. Всі разом вони, приміром, затусили на Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) в 2019 р.

В компанії Сурилової, Захарова та Лаврова відзначилася й “віце-прем’єр, міністр фінансів Криму” Ірина Кивіко. А вже в 2020 році “Теплостройсервіс” отримав 150 млн рублів держпідтримки. 

Справа-наліво: співзасновник “Теплостройсервіс” Руслан Захаров, заст. міністра фінансів РФ Олексій Лавров, “заст. голови Радміну, міністр фінансів Криму” Ірина Кивіко, співзасновник “Теплостройсервис” Юлія Сурилова на ПМЕФ-2019. Фото: Російське товариство дружби з Кубою

Піку прибутковості “Теплостройсервіс” досяг у 2021-му. Тоді фірма заробила понад 157 млн рублів. Але вже за рік підприємство уходить в мінус, прибуток упав на 80% і становив 30 млн.     

Як бачимо, “Базиліо” зі своєю “Алісою” вдало маневрують світом бізнесу, жонглюючи бюджетними “золотими”. І скоро в їхніх м’яких лапках задзвенить новий мільярд, виділений на добудову Кримського театру ляльок. При правильному розподілі по правильних кишенях в наварі будуть всі — і ляльки, і ляльководи. Щось з того мільярда, звісно, перепаде й одороблу. Чарівне перетворення йому обіцяють за 3 роки. Проте “Мальвіна” теж обіцяла, і де вона тепер? Спектакль триває. 

Предыдущая Крымчанин похитил более 80 тыс. рублей из сейфа магазина в счет невыплаченной зарплаты
Следующая «Украинский спецназ использует смелые рейды и отвлекающую тактику, пытаясь освободить Крым» – CNN

Нет комментариев

Комментировать

Ваш адрес email не будет опубликован.