Серед іншого, у постанові собору УПЦ МП було зазначено, що перед нею останнім часом «особливо гостро постав новий пастирський виклик», який полягав у тому, що за три місяці війни за кордон були вимушені виїхати понад 6 мільйонів громадян України – переважно мешканці південних, східних і центральних областей країни, значна частина яких є вірянами УПЦ МП. Було заявлено, що до Київської Митрополії цієї церкви надходять звернення з різних країн з проханнями відкрити українські православні парафії. Відтак учасники собору висловили глибоке переконання, що УПЦ МП «не може залишити своїх вірних без духовної опіки» і має перебувати поряд з ними «в їхніх випробуваннях» та організовувати церковні громади в діаспорі, а також «надалі розвивати місію за кордоном серед православних українців задля збереження ними своєї віри, культури, мови та православної ідентичності». Дещо дивно було чути такі заяви від представників церкви, яка протягом трьох десятиліть свого існування у незалежній Україні не раз гостро виступала зокрема проти української мови та проявів української ідентичності, щосили намагаючись утримувати свою паству в полі російських «духовних скрєп».
Незабаром заступник ВЗЦЗ УПЦ МП Микола Данилевич назвав цифру вже в 7 мільйонів громадян України, які виїхали за межі країни і переказав прогнози неназваних європейських чиновників, що за кордоном залишаться близько 2,5–3 мільйонів з них. Відтак в УПЦ МП вирішили заопікуватися своїми вірянами, які ще донедавна поза межами України могли відвідувати храми РПЦ або РПЦЗ (закордонної) – а тепер, з огляду на повномасштабну війни РФ проти їхньої країни, вочевидь, цього не робитимуть і залишаться таким чином без опіки «єдиної канонічної церкви». Наразі УПЦ МП в першу чергу залучає своїх священиків, які перебувають у різних країнах, і працює з ними над організацією закордонних парафій – за ініціативою цих священиків або ж на прохання самих вірян, які об’єднуються в ініціативні групи по 20–30 осіб і звертаються до митрополита Онуфрія з проханням відкрити православну громаду в тому чи іншому місті за кордоном і надіслати священика. Проблема виникає лише у фактичній забороні чоловікам залишати Україну.
12 червня 2022 року з благословення митрополита Онуфрія і на прохання місцевих вірян у Данії було відкрито парафію УПЦ МП на честь Покрови Пресвятої Богородиці; її настоятелем був призначений клірик Київської єпархії Євген Мартинюк.
26 червня 2022 року з благословення митрополита Онуфрія заступник голови ВЗЦЗ УПЦ МП протоієрей Микола Данилевич відвідав громаду цієї церкви у Лейпцигу (Німеччина), створену громадянами України, які були вимушені виїхати з України внаслідок російсько-української війни ще навесні. Настоятелем громади є Максим Бойчура. Регулярні богослужіння звершуються за адресою: Ruckmardofter Strabe 13. У пошуку цю локацію знайти не вдається, однак, судячи з наявних фотографій інтер’єру приміщення, богослужіння відбуваються у приміщенні протестантського храму.
10-11 липня 2022 року протоієрей Миколай Данилевич за благословенням митрополита Онуфрія, відвідав біженців з України в містах Корк і Йол в Ірландії, відправивши в першому місті літургію у «прихрамовому приміщені».
Там часом повідомляється, що РФ за допомогою релігійних громад, які перебувають під її впливом, намагається впливати на кадрові призначення в Архієпархії Америки, що перебуває у юрисдикції Вселенського патріархату. Зокрема, розповідалося про «бурю реакцій» на рішення архієпархії поставити архімандрита Олександра Бєлія, якого в лютому 2020 року було звільнено з РПЦЗ, на посаду вікарія Слов’янського православного вікаріату; раніше Синод Вселенського Патріархату призначив його на посаду єпископа Нікополійського.
Разом з тим, свою присутність за кордоном намагається реалізувати ПЦУ. Так, 5 липня її предстоятель митрополит Київський і всієї України Епіфаній виступив на конференції з питань свободи релігії у Лондоні. Наступного дня він відвідав резиденцію Фіатирської митрополії Вселенського Патріархату, зустрівшись із архієпископом Фіатири та Великої Британії Нікітасом, який оголосив, що в архієпархії розпочався процес заснування додаткових українських православних парафій по всьому Сполученому Королівству. Зокрема, священнослужитель архієпархії о. Мирослав Пушкарук подорожує Сполученим Королівством, пропонуючи духовну, душпастирську, матеріальну підтримку православним українцям. В архієпархії наголосили, що кожна українська православна парафія збереже свою ідентичність, звичаї, мову, календар і традиції, водночас будучи частиною культурно різноманітної сім’ї Вселенського Патріархату і місцевої архієпархії. 6 липня митрополит Епіфаній відвідав український православний кафедральний храм Вознесіння Господнього в Лондоні, благословивши роботу парафіяльного волонтерського центру.
13 липня заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря) прокоментував повідомлення про те, що представники ПЦУ нібито можуть зустрітися у Німеччині з представниками РПЦ на асамблеї Всесвітньої Ради Церков. За його словами, про наміри з боку організаторів асамблеї запросити представників ПЦУ та РПЦ на зустріч в українській церкві довідалися з публікацій у ЗМІ; до того часу про такі наміри ПЦУ ніхто не повідомляв.
ФОТО:
Київська митрополія Української православної церкви
Римсько-католицька єпархія в Аугсбурзі. Вікіпедія
Спілка Православних Журналістів
Нет комментариев