Україна імпортує 75% вугілля з Росії — Волинець


Голова Незалежної профспілки гірників України заявив, що в державній власності залишилося 33 шахти КИЕВ .

Голова Незалежної профспілки гірників України та голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець розповів в ефірі Радіо Hayat про страйк гірників.

Радіо Hayat: Розкажіть про акції гірників

Михайло Волинець: 1 березня шахтарі, які 9 днів голодували в будівлі Міністерства палива та енергетики, поїхали додому і припинили голодування.

Перебуваючи на вокзалі, вони мені зателефонували і сказали, що здають квитки, бо повертаються назад. Їм стало відомо, що в робочий час міністр палива та енергетики Ігор Насалик перебуває у тренажерній залі, коли вся країна стоїть, то у Харкові заморозили систему, то села відключені. Отаке ставлення. Також міністр не зустрівся з шахтарями впродовж 9 діб протесту, вони знаходилися на вулиці Богдана Хмельницького, на 2-му поверсі у залі засідань, а на третьому поверсі знаходиться кабінет першого заступника міністра палива та енергетики Галини Карп. Я отримав відео, на якому видно, як Галина Карп розмовляє від імені міністра Насалика зі «смотрящим» Андрієм Венгріним, вона повідомляє Венгріну про те, що сам Насалик має власний інтерес до державного підприємства «Селідоввугілля», а також «Львіввугілля» та «Волиньвугілля», вона домовляється зі «смотрящим», щоб він трошечки «посунувся», щоб міністр міг заробляти. Далі вони говорять про те, як будуть розподіляти кошти, які вкрали під час закупівлі за кошти держаного бюджету «саморятівників», без яких шахтарі не можуть спускатися у шахти. Саме з цієї причини лише на 48% укомплектовані «саморятівниками» шахти «Селідоввугілля», а «Мирноградвугілля» — усього лише на 42%. Також є заборгованість по заробітній платі.

21 лютого шахтарі оголосили голодування. На той день вони знаходилися у Києві, мали їхати додому, прямували до вокзалу, і раптом отримали інформацію, що відбулася купівля–продаж, коли син Януковича сам собі перепродав вкрадені пласти з найкращих шахт «Селідоввугілля». Пласти вкрали ще до Революції Гідності, а за 4 роки виявляється, що у схемі купівлі–продажу також є інтерес міністра. У мене є ця схема на руках. Я готовий давати покази силовим структурам.

Радіо Hayat: Давайте поговоримо про загальну ситуацію на шахтах України. Коли вже існували фейкові республіки, частина шахт працювала на бюджет України. Після блокади Донбасу будь-яка економічна співпраця завершилася. Яка зараз ситуація?

Михайло Волинець: 10 лютого минулого року було припинено постачання вугілля з окупованої території. Це була помилка, тому що ці пласти належать Україні, там знаходяться українські підприємства, вони зареєстровані на підконтрольній території, сплачували податки та внески. Раптом хтось ухвалив рішення, представники громадськості почали блокувати постачання антрацитового вугілля на теплові електростанції. Зараз Україна купує антрацитове вугілля з тієї ж окупованої території тільки втричі дорожче, воно постачається ніби з Росії, частина дійсно з Росії. Таким чином, Україна імпортує на рік понад 6 мільйонів тонн вугілля з-за кордону, 75% якого з Росії.

До моменту сепаратистських подій, які відбулися на Донбасі, в Україні було 145 шахт, з яких 135 в робочому стані, зараз на підконтрольній українській владі території залишилося 49 шахт, не всі вони працюють. Є декілька шахт, де не видобувається вугілля. Якщо порівнювати січень 2017 року з січнем 2018 року, то падіння видобутку на підконтрольній українській владі території склало 1 мільйон тонн, тобто 27%, а споживання електроенергії впало на 1% (скільки споживається електроенергії, так працює економіка).

Радіо Hayat: Хто такі «смотрящие»?

Михайло Волинець: У Донецькій і Луганській областях на державних вугільних підприємствах генеральними директорами призначені у 98% випадків керівники з окупованої території. Це не тільки генеральні директори. Вони вже привели за собою директорів шахт, головних інженерів, головних енергетиків і навіть начальників дільниць. Чому міністр попризначав керівниками не найкращих фахівців? Так йому вказують «смотрящие». Для чого? Ці люди згодні працювати за корумпованими схемами. Якщо силові структури захочуть перевірити, хто грабував галузь, яким чином, хто відповідальний, ці люди перетнуть лінію розмежування.

Радіо Hayat: Скільки на підконтрольній території державних шахт?

Михайло Волинець: 33 шахти залишилися у державній власності. Вони знаходяться у найгіршому стані. Минулого року на цих державних шахтах видобуто 5 мільйонів тонн вугілля, загинуло 18 людей. 29 мільйонів тонн вугілля видобуто на 16 недержавних шахтах, там загинуло 8 людей. Пограбували державні шахти до того стану, що вони ледь дихають. Але на цих шахтах є великі запаси вугілля. Враховуючи, що низькі зарплати, люди працюють на старому зношеному обладнанні, собівартість такого вугілля низька. Але виходить так, що ці шахти збиткові. Ціна на вугілля занижена, а з-за кордону завозили упродовж 2015 — 2017 рр. за ціною у три рази дорожче.

Зараз енергоринок заборгував тепловим генераціям, тому шахтарям постійно вимикають електроенергію. Державні шахти не можуть це виплатити, бо у них заборгованість по заробітній платі, ця заборгованість складає 945 мільйонів гривень, майже мільярд. 14 лютого розпочалися стихійні страйки на 4 шахтах «Селідоввугілля». Дружини шахтарів об’єдналися у соціальних мережах, за підтримки громадських організацій вийшли на вулицю, перекрили вулицю, перекрили дві стратегічно важливі дороги.

Люди мобілізувалися разом з профспілками і делегували до міністерства 18 представників. 28 лютого і 1 березня відбувалися засідання Ради голів. 28 лютого ми оголосили постанову з вимогою до президента, прем’єр-міністра і спікера парламенту відправити у відставку міністра Насалика. 1 березня ми оголосили рішення відправити у відставку першого заступника міністра Галину Карп, яка відповідає за фінансово-економічне становище на підприємствах, за виплату зарплат.

Є план спільних дій Україна — ЄС. Наші урядовці там записали приватизацію та закриття шахт. На основі цього плану дій розробляють стратегію реформування паливно-енергетичного комплексу України, згідно з яким закриють 48 з 49 шахт. Я почав критикувати, вони прибрали цифри. Далі вони протягнули концепцію, яку не погоджувала Незалежна профспілка. Мені відомо, що міністр лобіює Максима Федотова на посаду керівника вугільної компанії. Це людина з бізнесу Олександра Януковича.

Джерело: Радіо Hayat

Предыдущая Решат Аметов, символ борьбы 2014 года в Крыму
Следующая В МВД пояснили, почему полиция поставила на колени задержанных у Рады

Нет комментариев

Комментировать

Ваш адрес email не будет опубликован.